Çift Yönlü Amaç Duygusu

ABN Bahá'í News :

ABN NEWS – Bahai öğretilerinin temel esaslarından biri, insanın kendi iç benliğini ve karakterini arındırması ile insanlığa hizmet etmesinin hayatın birbirinden ayrılamaz iki yönü olduğu düşüncesidir. Bu konuda Hz. Şevki Efendi şöyle söylemiştir:“İnsan kalbini dışımızdaki ortamdan ayırıp da bunlardan biri iyileştirildiği zaman her şey gelişmiş olacaktır diyemeyiz. İnsanoğlu dünya ile canlı bir ilişki içerisindedir. Onun içsel yaşamı bu ortamı biçimlendirdiği gibi, kendisi de ortamdan son derece etkilenmektedir. Biri diğerine etki eder ve insanoğlunun yaşamındaki her kalıcı değişim bu karşılıklı tepkilerin neticesidir.”
Bu anlayışın ışığında Bahailer yaşamlarında çift yönlü bir amaç duygusunu temel olarak benimsemişlerdir: Bireysel ruhani ve entelektüel gelişimlerinin sorumluluğunu üstlenmek ve eş zamanlı olarak toplumun olumlu yönde dönüşümüne katkıda bulunmak.

Bu çift yönlü güçlü amaç duygusu Bahailerin her alandaki çabalarını şekillendirmeye yardım eder. Örneğin Bahailerin sadece özel hayatlarında her gün dua edip tefekkür etmeleri beklenmez, aynı zamanda bulundukları ortama dua ile beslenmiş bir ruh üflenmesine vesile olmaları beklenir. Bahai İnancı’na dair sadece kendi anlayışlarını geliştirmeleri istenmez, aynı zamanda Hz. Bahaullah’ın öğretilerini başkaları ile paylaşmaları da istenir. Egonun sadece kendi yaşantılarındaki etkilerine karşı koymaları önerilmez ama aynı zamanda kendini üstün görme ve dayanışmanın temellerini aşındırma eğiliminde olan kültürleri tersine çevirmeye cesaretle ve alçakgönüllü bir şekilde gayret etmeleri de tavsiye edilir.

Subscribe to our YouTube TV channel from here اشترك في قناتنا التليفزيونية على YouTube TV من هنا در اینجا در کانال تلویزیونی YouTube TV ما مشترک شوید

Source : ABN Bahá'í News

For more details, followed ABN Bahá'í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

اكتب ايميلك هنا Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

To get a copy of this article or to contact the administration of the site .. Write to the editorial department on this email abnnews.net@outlook.com

This website is independent ... and is NOT the official site of the worldwide Bahá'í community.. and it is issued by an independent media agency for a major press company specializing in the field of journalism and media. We are specialized in the field of journalism and media .. This site is one of the publications of an independent European media institution with dozens of versions of the media read and audio-visual .. We offer the news and the abstract truth, as a team working one aim to serve the human world, away from appearing and polishing.

هذا الموقع مستقل ..وغير تابع للموقع البهائي العالمي .. ويصدر عن جهة اعلامية مستقله لشركة صحفية كبري متخصصة في المجال الصحفي والاعلامي . وهذا الموقع هو أحد اصدارات مؤسسة اعلامية أوروبية مستقلة لها عشرات الاصدارات من وسائل الاعلام المقروءة والسمعية والبصرية .. ونقدم الخبر والحقيقة مجردة من الأهواء الشخصية كفريق عمل واحد هدفه خدمة العالم الانساني بعيدا عن الظهور والتلميع.

Be the first to comment

Leave a Reply