جامعۀ جهانی بهائی با امیدواری به آیندۀ آفریقا می‌نگرد

کارمندان و برخی همکاران دفتر جامعۀ جهانی بهائی در آدیس آبابا. پروفسور تکسته آهدروم (Techeste Ahderom) نفر وسط در ردیف اول.
کارمندان و برخی همکاران دفتر جامعۀ جهانی بهائی در آدیس آبابا. پروفسور تکسته آهدروم (Techeste Ahderom) نفر وسط در ردیف اول.

ABN Bahá'í News :

ABN Bahá’í News
آدیس آبابا، اتیوپی- پروفسور تکسته آهدروم (Techeste Ahderom)نمایندۀ دفتر منطقه‌ای جامعۀ جهانی بهائی (BIC) در آفریقا می‌گوید که آفریقا سهم به سزایی برای ایفا در آیندۀ تمدن جهان دارد.

جامعۀ جهانی بهائی یک سازمان غیردولتی بین‌المللی است که جامعۀ بهائی در سراسر جهان را نمایندگی می‌کند. جامعۀ جهانی بهائی که در سال ۱۹۴۸ تأسیس شد در سازمان ملل متحد در نیویورک و ژنو دفاتری دارد. همچنین دفاتر منطقه‌ای این سازمان در بروکسل و جدیدترین آن‌ها در جاکارتا و آدیس آبابا مشغول بکار هستند.

Subscribe to our YouTube TV channel from here اشترك في قناتنا التليفزيونية على YouTube TV من هنا در اینجا در کانال تلویزیونی YouTube TV ما مشترک شوید

تأسیس دفتر جامۀ جهانی بهائی در آدیس آبابا(BIC AAO) دو سال قبل، گامی مهم و رو به جلو در راستای تلاش‌های جامعۀ بهائی برای مشارکت در توسعه و رفاه قارۀ آفریقا بود. این دفتر با نهادها و سازمان‌های دولتی، سازمان‌های بین دولتی و غیردولتی که برای بهبود اجتماع در صحنۀ آفریقا فعالیت می‌کنند همکاری دارد.

پروفسور آهدروم می‌گوید: «ما مشتاقیم دربارۀ پرسش‌های مهم و حیاتی مردم آفریقا و اجتماعمان و همچنین آن دسته مسائلی که اتحادیۀ آفریقا به طور رسمی برای پیشرفت این قار محوری دانسته است یادگیری حاصل کنیم.»

«مؤسسات و دولت‌ها می‌گویند “صدای اسلحه را در آفریقا خاموش خواهیم ساخت” و “بدون صلح دستیابی به توسعه امکان‌پذیر نیست” اما فراتر از این اظهارات امید‌بخش، باید بیاموزیم که این آرمان‌ها در عمل چه معنایی دارند و چگونه می‌توان به آن‌ها دست یافت.»

در این زمینه، همکاری با اتحادیۀ آفریقا برای دفتر جامعۀ جهانی بهائی به طور خاص مهم بوده است. اتحادیۀ آفریقا، سازمانی است که هدفش دستیابی به وحدت و همبستگی بیشتر میان کشورها و شهروندان آفریقا می‌باشد

در دی ماه ۱۳۹۳ (ژانویۀ ۲۰۱۵)، جامعۀ جهانی بهائی یکی از ۱۵ سازمان دینی بود که از آن برای مشارکت در تنظیم سند اتحادیۀ آفریقا با عنوان «دستور کار ۲۰۶۳: آفریقایی که می‌خواهیم» دعوت به عمل آمد؛ سندی که به تأیید سران آفریقا رسید. «دستور کار ۲۰۶۳» بینش و راهبردی برای آیندۀ این قاره فراهم می‌نماید. این سند آرزوها و آرمان‌های بسیاری از مردم آفریقا را ترسیم می‌نماید، مواردی همچون پایان دادن به درگیری‌ها، آزادی برای عبور از مرزها، تحقق بخشیدن به حقوق زنان و کودکان و تضمین رفاه برای همه مردم.

پروفسور آهدرم بیان کرد: «خیلی جالب توجه بود که آنچه که آن‌ها در ۵۰ سال آینده می‌خواهند به آن دست یابند بسیار با بینش آیین بهائی هم‌خوانی دارد: پایان دادن به جنگ، فرو نشاندن درگیری‌ها و صلح به معنای واقعی. زنان نقش شایستۀ خود را در اجتماع ایفا خواهند نمود و مردم خواهند توانست بدون مشکل از مرزها عبور کنند.»

«دور از انتظار نیست که عده‌ای عمیقاً شکاک باشند و عیب‌جویی کنند ولی ما فکر می‌کنیم که این نگرش صحیحی نیست.»

یکی از پیشرفت‌های چشمگیر دو سال اخیر این است که دفتر جامعۀ جهانی بهائی در آدیس آبابا توانسته است با تعدادی همکار از جوامع بهائی سراسر آفریقا به فعالیت بپردازد و توان خود را برای مشارکت در برخی از اساسی‌ترین مسائل پیش روی این قاره متمرکز سازد. از جملۀ این مسائل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: محیط زیست و تغییرات اقلیمی، نابرابری‌ها بین آنانی که نظر مادی فقیر یا ثروتمند هستند، برابری زنان و مردان، تأمین منابع مالی توسعه، آموزش همگانی و البته صلح و امنیت.

دفتر جامعۀ جهانی بهائی در آدیس آبابا باور دارد که اهداف بلند مدت «دستور کار ۲۰۶۳» تنها با تعهد به آموزش کودکان و جوانان آفریقا قابل دستیابی هستند. بدین منظور، این دفتر تصمیم گرفته است در برنامه‌ها و رویدادهای مرتبط با این موضوع اساسی شرکت کند و برای سخنرانی در برنامۀ سالانۀ «روز کودک آفریقایی» در ماه ژوئن، از این دفتر دعوت به عمل آمده بود.

جامعۀ جهانی بهائی در این برنامه اظهار داشت: «آموزش کودکان، راهبردی بلند مدت برای قارۀ آفریقاست. اگر بتوان از سنین اولیه به کودکان اصل یگانگی نوع انسان و وحدت در کثرت را آموخت، اگر بتوان توان‌مندی فکری را با خصائص روحانی پرورش داد، آنگاه می‌توانیم آیندۀ مطلوبمان را بنا کنیم.»

پروفسور آهدروم در این مورد می‌افزاید: «هدف بلند مدت آموزش و برابری در آفریقا خشت به خشت ساخته خواهد شد. هدف کوتاه مدت این است که درگیری‌ها پایان پذیرد ولی هدف بلند مدت سازندگی است.»

«آنچه جوامع بهائی در آفریقا در تلاشند انجام دهند مشارکت در فرآیندهای سازندگی است. ما نیز در ابتدای این فرآیند و در مراحل یادگیری هستیم.»

پروفسور آهدروم با خوش‌بینی به آینده می‌نگرد: «بله مسلماً چالش‌های بزرگی در پیش رو خواهد بود، شاید بزرگ‌ترین چالش‌ها. اما آفریقا منابع، مهارت و جرأت این را دارد که نه تنها از پس این چالش‌ها برآید بلکه روشنایی‌بخش سایر نقاط دنیا نیز باشد.»

«این است بینش جامعۀ جهانی بهائی نسبت به آفریقا.»

For more details, followed ABN Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

Source : ABN Bahá'í News

For more details, followed ABN Bahá'í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

اكتب ايميلك هنا Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

To get a copy of this article or to contact the administration of the site .. Write to the editorial department on this email abnnews.net@outlook.com

This website is independent ... and is NOT the official site of the worldwide Bahá'í community.. and it is issued by an independent media agency for a major press company specializing in the field of journalism and media. We are specialized in the field of journalism and media .. This site is one of the publications of an independent European media institution with dozens of versions of the media read and audio-visual .. We offer the news and the abstract truth, as a team working one aim to serve the human world, away from appearing and polishing.

هذا الموقع مستقل ..وغير تابع للموقع البهائي العالمي .. ويصدر عن جهة اعلامية مستقله لشركة صحفية كبري متخصصة في المجال الصحفي والاعلامي . وهذا الموقع هو أحد اصدارات مؤسسة اعلامية أوروبية مستقلة لها عشرات الاصدارات من وسائل الاعلام المقروءة والسمعية والبصرية .. ونقدم الخبر والحقيقة مجردة من الأهواء الشخصية كفريق عمل واحد هدفه خدمة العالم الانساني بعيدا عن الظهور والتلميع.

Be the first to comment

Leave a Reply