کمک به ایجاد تحولی در آموزش و پرورش: توجه موسسۀ بروکینگز (Brookings) به یک برنامۀ آموزشی الهام گرفته از تعالیم

A group of seventh graders learning about preparing orchard plots for planting crops as part of the SAT program in Honduras
A group of seventh graders learning about preparing orchard plots for planting crops as part of the SAT program in Honduras

ABN Bahá'í News :

ABN Bahá’í News  واشنگتن دی سی – پیشرفت‌های چشمگیری در بیست سال گذشته در زمینۀ دسترسی به آموزش برای کودکان سراسر دنیا صورت گرفته است اما پژوهش‌ها در این زمینه نشان می‌دهند که افزایش مدرسه رفتن، خود به خود به افزایش یادگیری منجر نشده است. سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که فارغ از اینکه به مدرسه رفته‌اند یا نه، ۲۵۰ میلیون کودک در دنیا توانایی خواندن، نوشتن یا انجام ریاضیات پایه‌ای را ندارند.

موسسۀ بروکینگز، یک نهاد شناخته شده در ایالات متحدۀ آمریکا برای پرداختن به «بحران یادگیری»، در سال ۲۰۱۵ پروژه‌ای با نام «یادگیری میلیونی» را آغاز نمود. هدف از این پژوهش شناسایی پروژه‌های آموزشی است که از طریق آن‌ها نه تنها دسترسی به مدارس بلکه امکان یادگیری افزایش یافته است.

Subscribe to our YouTube TV channel from here اشترك في قناتنا التليفزيونية على YouTube TV من هنا در اینجا در کانال تلویزیونی YouTube TV ما مشترک شوید

یکی از برنامه‌هایی که در گزارش این مؤسسه به آن اشاره شده است پروژه‌ای الهام گرفته از تعالیم بهائی با عنوان «سَت» (نظام یادگیری راهنما-محور) است که مخفف اسم آن به اسپانیایی Sistema de Aprendizaje Tutorial می‌باشد. برنامۀ «سَت» که در دهۀ ۱۹۷۰ در کلمبیا آغاز شد حال به سراسر آمریکای جنوبی گسترش یافته است، بیش از سیصد هزار دانش‌آموز را تحت پوشش قرار داده و توسط چندین دولت به رسمیت شناخته شده است.

گزارش «یادگیری میلیونی»، چهارده برنامۀ آموزشی را معرفی می‌کند که با ایجاد روش‌هائی ابتکاری در آموزش منجر به افزایش یادگیری شده‌اند. یکی از معیار‌های اصلی پژوهش این بوده که در موقعیت‌های مختلف امکان گسترش و اجرای این برنامه‌ها به شکلی پایدار وجود داشته باشند.

بنا بر ارزیابی مؤسسۀ بروکینگز، برنامۀ «سَت» از طریق «تحول در مفهوم‌سازی، طراحی و ارائۀ آموزش و پرورش، موفق به ایجاد تحولی آموزشی شده است.»

جنی پرلمن رابینسون (Jenny Perlman Robinson)، نویسندۀ مطالعۀ موردی موسسۀ بروکینگز می‌گوید: «سَت» به شدت با مدل‌های سنتی آموزش متوسطه و دبیرستانی متفاوت است و از بسیاری جهات نوین و پیشگام به شمار می‌رود. این برنامه تعریفی بسیار وسیع‌تر از مفهوم یادگیری ارائه می‌دهد و بر مهارت‌هایی همچون رشد شخصیتی و اخلاقی تمرکز دارد که فراتر از مهارت‌های سنتی آکادمیک هستند.

فلسفۀ زیربنایی تمامی کوشش‌های برنامۀ «سَت» پرورش نسلی از جوانان است که به فکر مسائل اجتماع باشند و بتوانند از توسعۀ جوامع خود حمایت کنند و آن را تداوم بخشند. ابتکارات این برنامه در آموزش روستایی این است که یادگیری را به عنوان یک تلاش اخلاقی باز تعریف می‌کند و از فرآیند اقدام و پژوهش بهره می‌جوید.

برنامۀ «سَت» با ایجاد پیوند بین کلاس درس و پروژه‌های عملی، مباحث تئوری را به عمل مرتبط می‌سازد. برای مثال می‌توان به تشویق دانش آموزان به یادگیری ریاضیات و علوم با استفاده از کاشت سبزیجات و به‌کارگیری توانایی‌های زبانی آن‌ها در تشکیل گروه‌های کوچک مطالعه برای ترویج سواد آموزی اشاره کرد.

برنامۀ «سَت» در ابتدا توسط سازمان غیردولتی فوندائیک (بنیاد کاربرد و آموزش علوم)، به اسپانیائیFundacion para la Aplicacion y Ensenanza de las Ciencias، با هدف مشارکت در پیشرفت جوامع روستایی تهیه شده بود. «فوندائیک» ( FUNDAEC) برنامۀ «سَت» را نه به عنوان برنامه‌ای برای پر کردن خلاء آموزش متوسطه بلکه به عنوان راهبردی برای پیشبرد توسعۀ اقتصادی و اجتماعی طراحی نموده بود، اما به سرعت واضح شد که راه دستیابی به این هدف آموزش و پرورش است.

یکی از تفاوت‌های ممتاز برنامۀ «سَت» با سایر مدل‌های رایج تدریس در مدرسه، مفهوم «راهنما» است. معلمانی که با برنامۀ «سَت» کار می‌کنند راهنما نامیده می‌شوند و نقش آن‌ها به جای انتقال اطلاعات، هدایت و تسهیل فرآیند یادگیری است. موسسۀ بروکینگز «یکی از تفاوت‌های مهم» این برنامه را نبود سلسله مراتب می‌داند که باعث ایجاد فرهنگ احترام متقابل و اعتماد میان راهنمایان و دانش آموزان می‌شود.

در این گزارش آمده است: «چنین رابطه‌ای فرآیند تدریس- یادگیری را به شدت تغییر می‌دهد. تمایز دیگر این برنامه تأکید آن بر بحث و گفتگو و همچنین تمریناتی است که با همکاری نزدیک معلم و دانش آموز در حلقه و یا گروه‌های کوچک صورت می‌گیرد».

به علاوه، برنامۀ «سَت» بر خلاف مدل‌های سنتی آموزشی تاکید زیادی بر خدمت به جامعه دارد. خانم رابینسون (Robinson) می‌گوید: «خدمت به جامعه تنها یک فعالیت فوق برنامه محسوب نمی‌شود بلکه جزئی از هستۀ اصلی برنامۀ درسی است».

ارین مورفی گراهام (Erin Murphy-Graham)، استاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و نویسندۀ کتاب «تغییر فکر، بهبود زندگی‌: آموزش و توان دهی زنان در هندوراس» می‌گوید: «وقتی تفکرات زیربنایی چارچوب برنامۀ “سَت” را به دیگران معرفی می‌کنیم اغلب پاسخی شبیه این می‌شنویم که خیلی هیجان‌انگیز اما آرمان گرا و دست‌نایافتنی است. اما این برنامه خیال‌پردازانه نیست، بلکه به اجرا در آمده، سنجش شده و بازتعریف گردیده است. این برنامه‌ای آموزشی است که توانسته یک چارچوب مفهومی بسیار دقیق و بسیار مشخص را پیرامون نقش دانش در پیشرفت تمدن در خود بگنجاند و شدنی است. ما در مورد آیندۀ دور صحبت نمی‌کنیم بلکه در مورد چیزهایی صحبت می‌کنیم که هم اکنون در میدان عمل در چندین کشور آمریکای لاتین در حال وقوع هستند.»

مطالعۀ موردی برنامۀ «سَت» با عنوان «نظام آموزشی راهنما-محور: بازتعریف آموزش متوسطه در مناطق روستایی آمریکای لاتین» توسط کریستینا کواک (Christina Kwauk) و جنی پرلمن رابینسون (Jenny Perlman Robinson) نوشته شده و مرکز آموزش جهانی بروکینگز (Brookings Centre for Universal Education) در ژوئیه ۲۰۱۶ آن را به انتشار رسانده است. نسخه‌ای از این گزارش به صورت آن‌لاین در دسترس است.

ABN Bahá’í News

For more details, followed ABN Bahá’í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

Source : ABN Bahá'í News

For more details, followed ABN Bahá'í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

اكتب ايميلك هنا Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

To get a copy of this article or to contact the administration of the site .. Write to the editorial department on this email abnnews.net@outlook.com

This website is independent ... and is NOT the official site of the worldwide Bahá'í community.. and it is issued by an independent media agency for a major press company specializing in the field of journalism and media. We are specialized in the field of journalism and media .. This site is one of the publications of an independent European media institution with dozens of versions of the media read and audio-visual .. We offer the news and the abstract truth, as a team working one aim to serve the human world, away from appearing and polishing.

هذا الموقع مستقل ..وغير تابع للموقع البهائي العالمي .. ويصدر عن جهة اعلامية مستقله لشركة صحفية كبري متخصصة في المجال الصحفي والاعلامي . وهذا الموقع هو أحد اصدارات مؤسسة اعلامية أوروبية مستقلة لها عشرات الاصدارات من وسائل الاعلام المقروءة والسمعية والبصرية .. ونقدم الخبر والحقيقة مجردة من الأهواء الشخصية كفريق عمل واحد هدفه خدمة العالم الانساني بعيدا عن الظهور والتلميع.