مجموعۀ مهمی از آثار بهائی در مقرّی همیشگی

ABN Bahá'í News :

ABN NEWS سندی، بدفوردشایر، انگلستان  – کتابخانۀ عظیمی شامل کتب بهائی و آثار مربوطه، در سی و پنجمین سالروز درگذشت بنیانگذار آن، برای استفادۀ پژوهشگران دانشگاهی افتتاح گردید.

هنگامی که دانشمند، مورّخ و نویسندۀ شهیر، حسن موقر بالیوزی (۱۹۸۰–۱۹۰۸)، در ۱۲ فوریه ۱۹۸۰ در لندن دار فانی را وداع گفت، مجموعۀ ارزشمندی، در حدود ۱۰۰۰۰ جلد کتاب و نیز تعداد زیادی نسخه‌های خطی، نامه‌های اصل، نقشه‌ها، اسناد، مجلّات و مطالب منتشر نشده، که بعضی از آنها متعلّق به قرن نوزدهم بود، از خود به جای گذاشت.

Subscribe to our YouTube TV channel from here اشترك في قناتنا التليفزيونية على YouTube TV من هنا در اینجا در کانال تلویزیونی YouTube TV ما مشترک شوید

آرزوی آقای بالیوزی آن بود که مجموعۀ شخصی ایشان “به منظور استفادۀ کسانی که به دنبال کسب دانش” هستند در دسترس همگان قرار گیرد. در متمم وصیّت‌نامۀ ایشان تأسیس کتاب‌خانۀ افنان ذکر شده است. جناب بالیوزی عضو خاندان برجستۀ افنان و از نوادگان برادر خانم مبارک حضرت باب(۱۹٥۰–۱۸۱۹) — یکی از دو پیامبر بنیان‌گذار دیانت بهائی — بودند.

رابرت بالیوزی، یکی از پنج پسر این دانشمند برجسته گفت “پدر یک عمر زندگی عاشقانه با کتاب داشت”. چهار پسر ایشان در افتتاحیّۀ رسمی مقرّ همیشگی کتاب‌خانه حضور داشتند.

آقای رابرت بالیوزی اظهار داشت “او به ظاهر کتاب، احساس آن و بوی آن عشق می‌ورزید و کتاب‌‌‌ها همنشینان دائمی او بودند … او این کتاب‌ها را متعلّق به خود نمی‌شمرد بلکه خود را امین آنها می‌دانست.”

بنیان کتاب‌خانۀ افنان در سال ۱۹۸٥ تأسیس شد تا اداره و توسعۀ آیندۀ این مجموعه را بررسی و نیز محلّ مناسبی برای نگه‌داری آنها تهیّه نماید. در آوریل سال گذشته، مکان مناسبی در شهر کوچک سندی، نزدیک کمبریج که سابقاً کلیسا بوده و اخیراً نوسازی شده بود خریداری گردید.

دکتر موژان مؤمن، یکی از اعضای هیئت امنای بنیان گفت: “ما از زمان فوت ایشان، در حال تأمین بودجۀ مالی و فکر این بودیم که مکان مناسبی باید برای این منظور تهیّه شود.”

دکتر مؤمن که دستیار پژوهش‌گر مرحوم بالیوزی بود گفت: “ما سه ساختمان مختلف را در گذشته در نظر گرفتیم ولی هیچ کدام از آنها مناسب نبود و حال این محلّ شامل تمام تجهیزات لازم می‌باشد. بنابراین ما خیلی از این مکان راضی هستیم و فکر می‌کنیم که این مقرّ همیشگی این کتاب‌خانه خواهد بود.”

این ساختمان در روز ۱۲ فوریه ۲۰۱٥ به وسیلۀ کالین آزبورن، بخشدار بدفوردشایر، رسماً افتتاح گردید.

آقای آزبورن گفت: “این ساختمان قسمت باارزشی از میراث باستانی شهر سندی می‌باشد که جایگاه برجسته‌ای از بازار را به خود اختصاص داده است. من حقیقتاً بی‌نهایت خوشنودم که امنای کتاب‌خانۀ افنان شهر سندی و بخصوص این ساختمان را برای این منظور انتخاب کرده‌اند.”

در انتها آقای آزبورن گفت: ” موفّقیّت این کتاب‌خانه را آرزومندم و امیدوارم هر کس برای تحقیق به آن رجوع می‌کند آنجا را مکانی آرام و صلح آمیز بیابد.”

جناب بالیوزی نه تنها کتب بهائی بلکه آثاری در بارۀ ادیان مختلف، تاریخ، مسائل خاورمیانه و مطالب گوناگونی را جمع‌آوری کرده‌اند. از سال ۱۹۸۰، اعضای جامعۀ بهائی کتب و مقالاتی را به این کتاب‌خانه اهدا نموده‌اند و به طور مستمرّ انتشارات جدید نیز به این مجموعه افزوده می‌شود.

و حال انتظار می‌رود که بر اساس خواستۀ جناب بالیوزی، پژوهش‌گران از این کتاب‌خانه استفاده نمایند.

دکتر مؤمن گفت “هر کس می‌تواند با وقت گرفتن قبلی از این موادّ استفاده نماید.” “در حال حاضر این کتاب‌خانه در دنیا بی‌نظیر است زیرا در هیچ جای دیگری دسترسی به چنین حجم و میزانی از آثار بهائی میسّر نیست.”

Source : ABN Bahá'í News

For more details, followed ABN Bahá'í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

اكتب ايميلك هنا Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

To get a copy of this article or to contact the administration of the site .. Write to the editorial department on this email abnnews.net@outlook.com We are specialized in the field of journalism and media .. This site is one of the publications of an independent European media institution with dozens of versions of the media read and audio-visual .. We offer the news and the abstract truth, as a team working one aim to serve the human world, away from appearing and polishing. نحن متخصصون في المجال الصحفي والاعلامي .. وهذا الموقع هو أحد اصدارات مؤسسة اعلامية أوروبية مستقلة لها عشرات الاصدارات من وسائل الاعلام المقروءة والسمعية والبصرية .. ونقدم الخبر والحقيقة مجردة من الأهواء الشخصية كفريق عمل واحد هدفه خدمة العالم الانساني بعيدا عن الظهور والتلميع.

Be the first to comment

Leave a Reply