جشن‌ها و سیری در زندگی و تعالیم حضرت بهاءالله

جشن‌ها و سیری در زندگی و تعالیم حضرت بهاءالله - ABN Bahá'í NEWS
جشن‌ها و سیری در زندگی و تعالیم حضرت بهاءالله - ABN Bahá'í NEWS

 

کوالالامپور، مالزی – جامعه بهائی مالزی میزبان بیش از ۳۰۰ مهمان در نمایشگاهی خلاقانه دربارۀ زندگی و تعالیم حضرت بهاءالله بود. این جشن در روزهای ۲۴ و ۲۵ فوریه به مناسبت بزرگداشت دویستمین سالگرد تولد حضرت بهاءالله در حومۀ شهر کوالالامپور برگزار شد و در آن اعضای مجلس مالزی، اسقف اعظم کوالالامپور، دیگر رهبران دینی و اعضای سرشناس سازمان‌های جامعه مدنی و نهادهای دولتی حضور یافتند.

مهمانان می‌توانستند از بخش‌های موضوعی این نمایشگاه که بر اساس مسیر تاریخ دیانت بهائی و تعالیم محوری آن تنظیم شده بود بازدید کنند. سیر نمایشگاه از پیام بیت‌العدل اعظم به مناسبت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله در اکتبر 2017 الهام گرفته بود.

خانم داتوک لوک ییم فنگ (Datuk Lok Yim Pheng)، از اعضای کمیسیون حقوق بشر مالزی، در این باره که تلاش‌های جامعه بهائی برای جامعه‌سازی در سطح تودۀ مردم جلوۀ ملموسی از اصل یگانگی نوع بشر است توضیحاتی داد.

او اشاره کرد این نخستین بار است که می‌بیند مفهوم یگانگی نوع بشر به چنین شیوۀ عمیقی ارائه می‌شود.

آقای جرالد جوزف (Jerald Joseph)، یکی دیگر از اعضای کمیسیون حقوق بشر اظهار داشت که مشورت و جستجوی حقیقت «نکات مهمی» بودند که او از اصول بهائی در این برنامه برداشت کرد.

آقای جوزف گفت: «چه فلسفۀ دینی درخشان و برجسته‌ای! آئین بهائی، اصل جستجو و تحقیق را نقطه مقابل رویکرد تعصب و قشری‌گری نسبت به حقیقت می‌داند که خود این آئین هم در سیر تکاملش با آن مواجه بوده و در این نمایشگاه هم به تصویر در آمده است».

در این مراسم، مهمانان از «بخش‌های» مختلف بازدید کردند و درباره جنبه‌های…

در طی دو روز از نمایش هنر به‌طور بارزی استفاده شده بود به خصوص در تشریح این نکته که اصول روحانی ابزاری عملی برای بهبود اجتماع هستند. در یکی از بخش‌های نمایشگاه، دو داوطلب، نمایش کوتاهی را اجرا کردند که نشان می‌داد چگونه هماهنگی افراد، مؤسسات و جوامع می‌تواند موجب تغییرات سازنده عمیق شود. در بخش دیگری، قسمت کوتاهی از فیلم «نوری برای عالم» نشان داده شد و در ادامه دربارۀ پیوند جدانشدنی تحول فردی و اجتماعی صحبت‌ شد.

نمایشگاه، بسیاری از مهمانان را به تفکر و تأملی عمیق واداشت. تای مینگ یئو (Thai Ming Yeow) عضو شورای جوانان مالزی، بر اهمیت ترویج مشترکات برای بهبود عالم تأکید کرد.

تعداد زیادی از ۳۰۰ بازدیدکننده اظهار داشتند که رویکرد خلاقانۀ نمایشگاه و نقش مهمی که جوانان در برنامه آن ایفا کرده بودند آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

هو یوئت می (Ho Yuet Mee)، از اعضای محفل روحانی بهائیان مالزی درمورد ابتکار و خلاقیت برگزارکنندگان این برنامه گفت: «در مالزی که مردمانی از پیشینه‌های متنوع وجود دارند متوجه شده‌ایم که هنر وسیله‌ای عالی برای پیوند قلوب و تأثیرگذاری بر مردمی از فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف است.»

خانم دیلن هو (Dylane Ho)، یکی از نمایندگان جامعه بهائی مالزی، گفت: «این نمایشگاه شاهدی بود بر قوۀ وحدت که حضرت بهاءالله آن را اعلان کرده‌اند. پذیرفتن اعتقاد راسخ به یگانگی نوع بشر به عنوان یک واقعیت و نه صرفاً یک ایده‌آل نه تنها در بخش‌های مختلف نمایشگاه در مورد زندگی حضرت بهاءالله و تعالیم ایشان بلکه در جو حاکم بر آن نیز حس می‌شد.»

خانم هو در ادامه گفت: «قلب‌های بسیاری توسط قوای منبعث از دوران جشن‌های دویستمین سالگرد تولد حضرت بهاءالله به یکدیگر پیوند خورده‌اند.»

For more details, followed ABN Bahá’í News Facebook Page

 

Share This:

You may also like...