کرسی بهائی برای صلح، تبعیض نژادی را بررسی می‌کند

خانم هدی محمود مسئول «کرسی بهائی برای صلح» در دانشگاه مریلند در کالج پارک
خانم هدی محمود مسئول «کرسی بهائی برای صلح» در دانشگاه مریلند در کالج پارک

ABN Bahá'í News :

کالج پارک، مریلند، ایالات متحدۀ آمریکا- سخنرانی امسال «کرسی بهائی برای صلح جهانی» ‌بر مسئله نژاد متمرکز بود. این سخنرانی که بخشی از تلاش‌ها در زمینۀ نژادپرستی‌ ساختاری و ریشه‌های تعصب است در تاریخ ۲۰ سپتامبر در دانشگاه مریلند در کالج پارک برگزار شد.

خانم هدی محمودی، مسئول این کرسی تصریح کرد: «تا به حال ۱۱ سخنرانی مستقل یا سمپوزیوم برگزار کرده‌ایم و ۲۲ نفر از برجسته‌ترین محققان در زمینه مسائل نژادی را گرد هم آورده‌ایم تا یافته‌های خود را به اشتراک بگذارند. آثار بهائی توضیح می‌دهند که تا زمانی که آمریکا پیشرفت‌های عمده‌ای در زمینه روابط نژادی و از بین بردن بی‌عدالتی‌های ساختاری انجام ندهد، کشور به ثبات، رفاه و خوشبختی دست نخواهد یافت.»

Subscribe to our YouTube TV channel from here اشترك في قناتنا التليفزيونية على YouTube TV من هنا در اینجا در کانال تلویزیونی YouTube TV ما مشترک شوید

آقای دکتر جباری ماهیری (Jabari Mahiri)، سخنران اصلی امسال معتقد است زمان آن فرا رسیده که مبنای بحث و بررسی مسئله نژاد و عدالت نژادی را بازبینی کرد. دکتر ماهیری پروفسور آموزش و مسئول کرسی «خانواده ویلیام و مری جین برینتن» (William and Mary Jane Brinton Family Chair) در آموزش شهری در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است.

وی در سخنرانی خود با عنوان «ساختار‌شکنی مسئله نژاد/بازسازی تفاوت‌ها: فراتر از پارادایم آمریکایی» گفت با وجود اینکه مسئله نژاد هیچ پایه و اساس علمی ندارد اما یکی از قدرتمندترین ساخت‌هایی است که برای جدا نگاه داشتن مردمان، ایجاد سلسۀ مراتب اجتماعی و اشاعه بی‌عدالتی استفاده شده است.

دکتر ماهیری در سخنرانی خود در حضور ۳۷۰ نفر از استادان دانشگاه، مدیران، دانشجویان و سایر حاضرین گفت که باید از «دوگانۀ سیاه-سفید» عبور کرد و از آنچه او آن را «قید رنگ‌ها» می‌نامد رها شد. او همچنین توضیح داد که مسئله نژاد به صورت تصنعی و به اشتباه مردم را دسته‌بندی می‌کند و آن‌ها را به «ایفا کردن نقشی» متناسب با گروه نژادی خاص خود وادار می‌کند. این طبقه‌بندی‌، سلسله مراتبی مبتنی بر‌ نژاد ایجاد می‌کنند که در اثر نیروهای اجتماعی و مؤسسات تقویت شده، باعث تداوم بی‌عدالتی و ظلم می‌شوند.

با توصیف مصاحبه‌های قوم‌نگاری (ethnographic)، دکتر ماهیری به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه با فراتر رفتن از طبقه‌بندی قالبی افراد بر اساس نژاد، به آن‌ها آزادی داده می‌شود تا برای خود هویتی بسازند که ریشه در علم و وجود حقیقی آن‌ها دارد، آنچه وی آن را «هویت‌های میکرو فرهنگی» می‌نامد که اصیل و واقعی، سیال و پیچیده هستند.

دکتر ماهیری همچنین بر هویت مشترک انسانی که افراد را به هم پیوند می‌زند و حقیقتی علمی است تأکید کرد. پذیرش یگانگی نوع بشر به تنوع حقیقی اجازۀ شکوفایی می‌دهد.

دکتر محمودی در مورد این جلسه گفت که سخنرانی مورد استقبال حضار قرار گرفته و پرسش‌های قابل تأملی را در اذهان آنان به جا گذاشته است.

دکتر محمودی تأکید کرد «ما شاهد آن بوده‌ایم که چگونه این مجموعه سخنرانی‌ها در زمینۀ نژادپرستی ساختاری و ریشه‌های تعصب با آمال بسیاری از دانشجویان دانشگاه که خواستار اجتماعی عادلانه‌تر و هماهنگ‌ترهستند همخوانی دارد. تعداد هر چه بیشتری از دانشجویان جهت مشارکت در فعالیت‌های کرسی صلح جهانی ابرازعلاقه می‌کنند.»

«کرسی بهائی برای صلح» به کار خود در زمینه بررسی نژادپرستی ساختاری و ریشه‌های تعصب ادامه می‌دهد و این امکان را فراهم می‌سازد تا محققان برجسته در این زمینه یافته‌ها و بینش خود را به اشتراک بگذارند. این کرسی در ماه نوامبر میزگردی با حضور چند تن از پیشکسوتان این حوزه برگزار می‌کند که طی آن محققان راه‌های ریشه‌کنی نژاد‌پرستی ساختاری را بررسی می‌کنند.

Source : ABN Bahá'í News

For more details, followed ABN Bahá'í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

اكتب ايميلك هنا Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

To get a copy of this article or to contact the administration of the site .. Write to the editorial department on this email abnnews.net@outlook.com

This website is independent ... and is NOT the official site of the worldwide Bahá'í community.. and it is issued by an independent media agency for a major press company specializing in the field of journalism and media. We are specialized in the field of journalism and media .. This site is one of the publications of an independent European media institution with dozens of versions of the media read and audio-visual .. We offer the news and the abstract truth, as a team working one aim to serve the human world, away from appearing and polishing.

هذا الموقع مستقل ..وغير تابع للموقع البهائي العالمي .. ويصدر عن جهة اعلامية مستقله لشركة صحفية كبري متخصصة في المجال الصحفي والاعلامي . وهذا الموقع هو أحد اصدارات مؤسسة اعلامية أوروبية مستقلة لها عشرات الاصدارات من وسائل الاعلام المقروءة والسمعية والبصرية .. ونقدم الخبر والحقيقة مجردة من الأهواء الشخصية كفريق عمل واحد هدفه خدمة العالم الانساني بعيدا عن الظهور والتلميع.