روز سوم: نگاه به آینده

Visitors from many cultural backgrounds were among the guests at the opening ceremony of the House of Worship.
Visitors from many cultural backgrounds were among the guests at the opening ceremony of the House of Worship.

ABN Bahá'í News :

ABN Bahá’í News سانتیاگو– با طلوع خورشید از پشت کوه‌های آند، بیش از ۲۵۰ نفر از اقوام بومی نقاط مختلف آمریکای جنوبی به معبد قاره‌ای بهائی که به تازگی افتتاح شده وارد شدند. نوای گروه کر در سراسر آن فضای مقدس می‌پیچید و به همراه متونی از آثار مقدس بهائی که به اسپانیایی و زبان بومی ماپوچه (Mapuche) در تالار معبد طنین‌انداز شده بود قلوب حاضران را تحت تأثیر قرار می‌داد.

این صحنۀ تأثیرگذار، طلیعۀ روز پایانی مراسم ویژه‌ای بود که به مناسبت افتتاح معبد از روز پنجشنبه آغاز شده است.

پایکاوی پاینمال مورالس (Paicavi Painemal Morales) یکی از بهائیان بومی اهل تموک (Temuk) در شیلی، پس از بازدید سحرگاهی از معبد اظهار داشت «ما در فرهنگ ماپوچه (Mapuches) در مکان‌های مختلف دعا می‌خوانیم زیرا خود را به زمین و طبیعت بسیار نزدیک احساس می‌کنیم.»

Subscribe to our YouTube TV channel from here اشترك في قناتنا التليفزيونية على YouTube TV من هنا در اینجا در کانال تلویزیونی YouTube TV ما مشترک شوید

او در ادامه گفت «ما در حین دعا مستقیماً با خدا راز و نیاز می‌کنیم و به همین خاطر این معبد برای ما بسیار ارزشمند است و به همین دلیل است که بسیاری از مردم قوم ماپوچه بهائی هستند.»

خسوس انجل گودینو (Jesus Angel Gudino) یکی از نخستین افراد از قوم گوارانی (Guarani) در آرژانتین است که در اوایل دهۀ 1970 تعالیم بهائی را پذیرفت. آقای گودینو گفت «از اینکه اینجا حضور دارم بسیار خوشحالم زیرا این رویداد، وحدت را نشان می‌دهد. وحدت فرهنگ‌ها و وحدت مردمان به صورت عملی نمایان است.»

او می‌گوید: «برای من تصور چنین جمعیتی ممکن نبود چون وقتی من بهائی شدم ما جامعۀ بسیار کوچکی بودیم.»

یکی از اعضای قبیلۀ وایو (Wayuu) در شمال کلمبیا، کارلوس خاویر اپیایو حررا (Carlos Javier Epiayu Herrera), مشتاقانه مصمم بود به محض بازگشت به خانه آن‌چه را در چند روز گذشته تجربه کرده به طور کامل برای دوستان و اقوامش بازگوید.

«دانشی را که در اینجا به دست آورده‌ایم در کشورمان به کار خواهیم بست و با دیگران به اشتراک خواهیم گذاشت.»

این بازدید ویژۀ سحرگاهی از معبد در آخرین روز کنفرانس نمایانگر اهمیتی بود که آئین بهائی برای مشارکت بومیان در پیشرفت تمدن قائل است موضوعی که در سراسر کنفرانس جریان داشت و به خصوص در روز سوم مورد تأکید قرار گرفت.

در برنامه‌ای که توسط بهائیان شمال برزیل اجرا شد عشق و محبتی که در آثار بهائی نسبت به جمعیت‌های بومی ابراز شده است را خاطر نشان ساخت. متون مقدس بهائی تأکید خاصی بر توان‌مندی آنان در روشنی‌بخشی عالم دارند.

گروه برزیلی اظهار داشتند «بیداری آن‌ها لحظه‌ای مهم در حیات دیانت بهائی و مردم این سرزمین‌هاست.»

در روز سوم نیز همچون روز قبل، گروه‌های ۵۰۰ نفری از بین حدود پنج هزار نفر شرکت‌کننده در کنفرانس برای اولین بازدید خود راهی معبد می‌شدند.

تأملات بیشتر در مورد خدمت

نمایندگان جوامع ملی بهائی از سراسر آمریکای جنوبی و سایر نقاط دنیا با الهام از این معبد به عنوان مؤسسه‌ای که خدمت به بشریت و عبادت پروردگار را به هم پیوند می‌زند، از تجربه‌های خود در زمینۀ اقدام اجتماعی سخن گفتند.

تعدادی از برنامه‌ها به طور مشخص به فرآیندهای تحول‌آفرین آموزشی پرداختند که توسط جوامع بهائی یا سازمان‌های ملهم از امر بهائی به اجرا در آمده است. نمونه‌هایی از کشورهایی همچون برزیل، سورینام، پاناما و بولیوی از پروژه‌های کوچک در سطح تودۀ مردم تا مؤسسات بزرگ‌تر و باسابقه مطرح شد.

یک گروه از برزیل در مورد اینکه چه طور در پاسخ به فقدان ارزش‌های روحانی در برنامۀ درسی کشور، جامعۀ بهائی برنامه‌ای برای نوجوانان ۱۱-۱۴ ساله به یک مدرسه ارائه کرده است توضیحاتی دادند. یک فیلم ویدئویی مدیر مدرسه را در حال قدردانی از این برنامه که بیش از نیمی از دانش آموزان را پوشش می‌دهد نشان داد. او گفت «ما اینجا تاریخ جدیدی را رقم می‌زنیم.»

گوستاوو اورتگا (Gustavo Ortega) از دانشگاه نور در بولیوی، موسسه‌ای که سعی دارد اصول بهائی را در برنامۀ آموزشی و ساختارهای اداری خود بکار بگیرد، خطاب به حاضران گفت: «ما فرآیندی را آغاز کردیم که آموزش و پرورش در کشورمان را تغییر داده است.» این دانشگاه به تعهد به انصاف، برابری جنسیتی و تولید و کاربرد علم شهرت دارد.

تعدادی از افراد نیز در مورد فواید یادگیری از دیگر جوامع قارۀ خود و کار بست یادگیری‌ها در فعالیت‌هایشان سخن گفتند.

آمادگی برای آینده

آخرین جلسۀ کنفرانس، افق دید شرکت‌کنندگان را وسعت بخشید و آن را به ماه‌ها و سال‌های پیش رو متوجه کرد.

در سخنرانی اصلی، دکتر فرزام ارباب، یکی از اعضای سابق بیت العدل اعظم، بر سهم عظیم اقوام بومی در «فرآیند تقلیب روحانی مردمان و ملت‌ها» سخن گفت.

دکتر ارباب از حاضران خواست به آینده ناظر باشند: «تلاش‌های ما تحت تأثیر قوای روحانی منبعث از این معبد چه ثمر و نتیجه‌ای در بر خواهند داشت؟»

نمایندۀ بیت العدل اعظم، خانم آنتونلا دمونته (Antonella Demonte)، در حالیکه حاضران را تشویق می‌کرد تا روح حاکم بر این کنفرانس را با خود به کشورهایشان برگردانند، در لحظات پایانی توجه همگان را به قدرت وحدت و محبتی جلب نمود که گردهمایی نزدیک به پنج هزار نفر را فرا گرفته بود، آن‌چه او با عنوان «روح جمعی» توصیف نمود.

وی ابراز داشت «حال تصور کنید اقدام جمعی چقدر قدرت بیشتری خواهد داشت!»……Read More

For more details, followed ABN Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

Source : ABN Bahá'í News

For more details, followed ABN Bahá'í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

اكتب ايميلك هنا Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

To get a copy of this article or to contact the administration of the site .. Write to the editorial department on this email abnnews.net@outlook.com

This website is independent ... and is NOT the official site of the worldwide Bahá'í community.. and it is issued by an independent media agency for a major press company specializing in the field of journalism and media. We are specialized in the field of journalism and media .. This site is one of the publications of an independent European media institution with dozens of versions of the media read and audio-visual .. We offer the news and the abstract truth, as a team working one aim to serve the human world, away from appearing and polishing.

هذا الموقع مستقل ..وغير تابع للموقع البهائي العالمي .. ويصدر عن جهة اعلامية مستقله لشركة صحفية كبري متخصصة في المجال الصحفي والاعلامي . وهذا الموقع هو أحد اصدارات مؤسسة اعلامية أوروبية مستقلة لها عشرات الاصدارات من وسائل الاعلام المقروءة والسمعية والبصرية .. ونقدم الخبر والحقيقة مجردة من الأهواء الشخصية كفريق عمل واحد هدفه خدمة العالم الانساني بعيدا عن الظهور والتلميع.