کمپین جهانی “تحصیل جرم نیست” وسعت بیشتر ی می‌یابد

ABN Bahá'í News :

ABN NEWS

تحصیل جرم نیست، یک کمپین بین المللی است که توجّه جهانیان را به پاسخ سازندۀ جامعۀ بهائی در قبال اقدامات سیستماتیک دولت ایران برای جلوگیری از دسترسی جوانان بهائی به تحصیلات دانشگاهی جلب می‌کند. روز ۲۷ فوریه روز اقدام بین‌المللی این کمپین است.

Subscribe to our YouTube TV channel from here اشترك في قناتنا التليفزيونية على YouTube TV من هنا در اینجا در کانال تلویزیونی YouTube TV ما مشترک شوید

در وب سایت این کمپین که در نوامبر ٢٠١٤ آغاز شد، تلاش‌های گستردۀ مسئولین امور در ایران را در راه اذیّت و آزار بهائیان مورد تأکید قرار داده و سوابق تاریخی آن را ذکر نموده است.

صفحۀ اصلی وب سایت می‌گوید “در ایران تحصیل جرم است ولی ما می‌توانیم آن را تغییر دهیم” و مردم سراسر جهان را به شرکت در این کمپین دعوت می‌کند.

این کمپین توسّط مازیار بهاری، روزنامه‌نگار و فیلم‌ساز ایرانی-کانادایی که خود در سال ۲۰۰۹ در ایران زندانی شده بود، ترتیب یافته و از مستند شمعی روشن کن که ساختۀ خود ایشان است الهام می‌گیرد.

این فیلم با استفاده از مصاحبه‌ها، داستان‌های شخصی و فیلم‌های آرشیوی که اغلب به طور مخفیانه و با خطرات فراوان فردی از ایران خارج شده‌، نشان می‌دهد که چگونه بهائیان ایران با وجود رویارویی با تضییقات مستمرّ، راه‌های خلّاقی برای پاسخگویی به بی‌عدالتی‌ها یافته‌اند. داستان فیلم به خصوص بر استقامت سازندۀ جوانان بهائی تأکید می‌کند که چطور با ایجاد ترتیباتی غیر رسمی برای دسترسی به تحصیلاتی در سطح دانشگاهی آرزوی خود را به ادامۀ تحصیل ابراز داشته‌اند.

این کمپین به رویدادی بزرگ منتهی خواهد شد به اسم” تحصیل جرم نیست برنامۀ زنده ۲۰۱٥” که قرار است در روز ۲۷ فوریه در لس‌آنجلس برگزار شود، روزی که فیلم شمعی روشن کن در این شهر و در صدها شهر دیگر در سراسر جهان به نمایش گذارده خواهد شد.

یکی از عناصر چشم‌گیر این کمپین حمایتی است که در سراسر جهان کسب کرده است. و آنچه به خصوص قابل توجّه خاصّ هست این است که با وجود تلاش مسئولین امور و رهبران مذهبی ایران در سال‌های متوالی برای به غلط جلوه دادن جامعۀ بهائی تعداد روزافزونی از ایرانیان دفاع از حقوق بهائیان برخاسته‌اند.

آقای بهاری در سپتامبر گذشته در نمایش شب اوّل فیلم خود در لندن گفت ” بسیارند مردمی که از بهائیان می‌آموزند.” وی اضافه نمود که در گذشته ایرانیان “به سرنوشت بهائیان بی‌تفاوت بودند. ما اهمّیّت نمی‌دادیم که به این موضوع اهمّیّت نمی‌دهیم.”

آقای بهاری گفت “امروزه با وجود ادامۀ اذیّت و آزاری که دولت به بهائیان روا می‌دارد و با وجود سعی در جلوه دادن آنان با همۀ جوانب منفی، خیلی از جوانان ایرانی دوستان بهائی دارند.”

کمپین “تحصیل جرم نیست” پشتیبانی تعداد زیادی از افراد برجسته را به خود جلب کرده است. در میان آنان افرادی از جمله برندگان جایزۀ صلح نوبل، مانند اسقف اعظم دزموند توتو، شیرین عبادی، توکل کَرمان، جودی ویلیامز و مایرید مگوایر می‌باشند. به اضافه، حمایت تعدادی از هنرمندان و روشن‌فکران را هم کسب کرده است از جمله نازنین بنیادی، عبّاس میلانی، محسن مخملباف، آذر نفیسی، امید جلیلی، ایوا لائوو، و محمّد ملکی، رئیس سابق دانشگاه طهران و دیگران.

بخشی از وب‌ سایت به دادن اطّلاع‌رسانی در بارۀ اینکه چگونه افراد می‌توانند در این ابتکار مشارکت نمایند اختصاص داده شده است. به علاوه، تعداد بی‌شماری ویدیو نیز هم در وب سایت و هم در صفحۀ فیس بوک از طرف مردم در سراسر عالم گذاشته شده که پیغام‌های پشتیبانی خود از حقّ تحصیل بهائیان در ایران را فرستاده‌اند.

فردی در یکی از ویدیوهای وب سایت می‌گوید “تحصیل ابتدایی‌ترین حقّ انسانی است. به مانند … حقّ زندگی، حقّ امرار معاش، امنیّت یا شغل و حقّ مسکن. تحصیل جرم نیست، ابتدایی‌ترین حقّ انسانی است. محروم نمودن انسان از آن جرم است.”

Source : ABN Bahá'í News

For more details, followed ABN Bahá'í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

اكتب ايميلك هنا Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

To get a copy of this article or to contact the administration of the site .. Write to the editorial department on this email abnnews.net@outlook.com We are specialized in the field of journalism and media .. This site is one of the publications of an independent European media institution with dozens of versions of the media read and audio-visual .. We offer the news and the abstract truth, as a team working one aim to serve the human world, away from appearing and polishing. نحن متخصصون في المجال الصحفي والاعلامي .. وهذا الموقع هو أحد اصدارات مؤسسة اعلامية أوروبية مستقلة لها عشرات الاصدارات من وسائل الاعلام المقروءة والسمعية والبصرية .. ونقدم الخبر والحقيقة مجردة من الأهواء الشخصية كفريق عمل واحد هدفه خدمة العالم الانساني بعيدا عن الظهور والتلميع.

Be the first to comment

Leave a Reply