موج تهدید‌آمیز دستگیری‌ها در یمن – زنگ خطر

ABN Bahá'í News :

ABN Bahá’í News  جامعۀ جهانی بهائی- نیویورک – برخی از مسئولین حکومتی در صنعا که با حملات پی در پی به بهائیان یمن، آن‌ها را برای انکار عقایدشان تحت فشار قرار می‌دهند، حکم دستگیری حداقل ۲۵ بهائی را صادر کرده‌اند.

از جمله اتهامات بی‌پایه و مهمل وارد بر بهائیان، ابراز محبت به دیگران و حسن سلوک با هدف جذب مردم به آئین بهائی است. این اتهامات شباهت فاحشی به اتهاماتی دارد که بهائیان در ایران با آن مواجه هستند و گزارش‌ها به‌راستی حاکی از نفوذ مقامات ایران در وقایع اخیر یمن است.

وقایع اخیر ادامۀ موج نگران‌کنندۀ آزار و اذیت‌هایی است که جامعۀ بهائی یمن متحمل شده است. از جمله دستگیری آقای حامد بِن حیدرا (Hamed bin Haydara) در سال ۲۰۱۳ و دادگاه ایشان که در حال حاضر در جریان است و همچنین دستگیری بیش از ۶۰ نفر در یک گردهمایی آموزشی که نیمی از آن‌ها بهائی بودند. آقای کیوان قادری که در این جلسه دستگیر شده بود بیش از ۸ ماه است که در زندان به سر می‌برد. به علاوه، چند هفته پیش، یکی از کارمندان صلیب سرخ تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی در تاریخ ۵ آوریل دستگیر شد.

Subscribe to our YouTube TV channel from here اشترك في قناتنا التليفزيونية على YouTube TV من هنا در اینجا در کانال تلویزیونی YouTube TV ما مشترک شوید

خانم بانی دوگال (Bani Dugal) نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد گفت: «ما از جامعۀ بین‌المللی تقاضا داریم که این اعمال شوم و هشدار برانگیز را که توسط برخی از مسئولین حکومتی از جمله دفتر امنیت ملی و دادستانی در یمن صورت می‌گیرد یک‌صدا محکوم کنند و توقف موج اخیر دستگیری‌ها و آزادی بهائیان زندانی را که جانشان با خطر جدی مواجه است خواستار شوند.»

درخواست فوری خانم دوگال این است که «نباید با سکوت خود اجازه دهیم یک جامعۀ دینی با خودکامگی و بی‌عدالتی مواجه شود.»

روز دوشنبه ۱۷ آوریل، اندکی پیش از صدور حکم دستگیری، دَه‌ها بهائی بین ساعت ۱۰٫۵ تا نیمه‌شب تماس‌های تلفنی دریافت کردند که از آن‌ها می‌خواست صبح روز بعد در دادگاه حاضر شوند. این افراد با توجه به اینکه هیج حکم رسمی از طرف دادگاه دریافت نکرده بودند و همچنین با وقوف به آزار و اذیت‌های اخیر علیه بهائیان تصمیم گرفتند که چند وکیل را به نمایندگی خود به دادگاه بفرستند.

با این حال، یکی از این افراد، آقای بدیع الله ثنایی، یک مهندس عمران برجسته به پیروی از توصیۀ محل کارش، روز ۱۸ آوریل در دادگاه حاضر شد. دستگیری بلافاصلۀ او این شک را به یقین تبدیل کرد که درخواست حضور بهائیان در دادگاه بهانه‌ای برای دستگیری آن‌ها بوده است.

روز ۱۹ آوریل، دو بهائی دیگر از جمله آقای والید عیاش (Walid Ayyash)، از اعضای یکی از قبائل برجستۀ یمنی، در حالی که از شهرِ اب (Ibb) به شهر حدیده (Hudaydah) مشغول رانندگی بود توسط مأمورین دستگیر شد. در حال حاضر از محل نگهداری این دو نفر اطلاعی در دست نیست و نگرانی‌ها نسبت به سلامتی و امنیت آن‌ها رو به افزایش است.

بسیاری از خانواده‌های بهائی صنعا برای جلوگیری از بازداشت ناحق خود مجبور به ترک خانه شده‌اند، ازجمله همسر آقای حیدرا که بیش از سه سال است همزمان با نگهداری از سه دخترش برای آزادی همسرش نیز در تلاش بوده است و اکنون در فهرست افرادی که حکم بازداشتشان صادر شده قرار دارد.

در سال‌های پرآشوب اخیر که یمن دچار اختلاف داخلی بوده است، اعضای جامعۀ بهائی از جانب‌داری از گروه‌های مختلف خودداری کرده‌اند و تلاششان این بوده که به همۀ افراد جامعه خدمت کنند، به‌ویژه به نسل جوان که مشتاق‌اند انرژی خود را برای بازسازی اجتماع اختصاص دهند. تابه‌حال بسیاری از رهبران یمنی از احزاب مختلف با جامعۀ بهائی ابراز همدردی کرده‌اند. حتی در میان مقامات حوثی در صنعا در مناطقی که بهائیان با این‌گونه آزار و اذیت‌ها مواجه هستند، برخی از چهره‌های اصلی از جمله یکی از وزرا نارضایتی خود را از آزار مداوم آن‌ها ابراز داشته‌اند و برخی حتی از طریق شبکه‌های اجتماعی حملات اخیر را محکوم کرده‌اند.

خانم دوگال گفت: «ما نسبت به حمایت تعداد بسیاری از مردم منصف یمن از هر گروه و قشری اطمینان داریم مردمی که موافق این هستند که بهائیان باید اجازه داشته باشند در کنار دیگران زندگی کنند و در پیشرفت اجتماع خود به‌ویژه در این برهۀ سخت برای کشورشان مشارکت داشته باشند.»

For more details, followed ABN Bahá’í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

Source : ABN Bahá'í News

For more details, followed ABN Bahá'í News Facebook Page

https://www.facebook.com/ABN.BahaiWorldNews/

اكتب ايميلك هنا Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

To get a copy of this article or to contact the administration of the site .. Write to the editorial department on this email abnnews.net@outlook.com

This website is independent ... and is NOT the official site of the worldwide Bahá'í community.. and it is issued by an independent media agency for a major press company specializing in the field of journalism and media. We are specialized in the field of journalism and media .. This site is one of the publications of an independent European media institution with dozens of versions of the media read and audio-visual .. We offer the news and the abstract truth, as a team working one aim to serve the human world, away from appearing and polishing.

هذا الموقع مستقل ..وغير تابع للموقع البهائي العالمي .. ويصدر عن جهة اعلامية مستقله لشركة صحفية كبري متخصصة في المجال الصحفي والاعلامي . وهذا الموقع هو أحد اصدارات مؤسسة اعلامية أوروبية مستقلة لها عشرات الاصدارات من وسائل الاعلام المقروءة والسمعية والبصرية .. ونقدم الخبر والحقيقة مجردة من الأهواء الشخصية كفريق عمل واحد هدفه خدمة العالم الانساني بعيدا عن الظهور والتلميع.